Szczeniak Golden Retriever Opieka i Trening

Szczeniak Golden retriever to słodki futrzak, który jest chyba najwspanialszym stworzeniem na ziemi. Jednak pamiętajmy, że od samego początku musimy otoczyć go właściwą opieką. Ponadto mały Golden retriever wymaga treningu i szkolenia, dzięki czemu w przyszłości wyrośnie na wspaniałego psa o cechach, z których ta rasa jest znana.

Krótki opis rasy

Golden retriever posiada mocną, symetryczną sylwetkę, szeroką klatkę piersiową, charakteryzuję się też lśniącą, lekko falowaną sierścią, która obficie linieje. Jeśli chodzi o wielkość to dorosłe psy mają około 55-60 cm wzrostu, a ich waga może dochodzić nawet do 36 kilogramów. Psy czystej rasy posiadają sierść w kolorze złotym, dopuszczalne są różne odcienie tego koloru. Początki rasy Golden retriever datuje się na XIX wiek, obecny wygląd rasy jest efektem krzyżówek, z których wykształcił się obecny wygląd psów. Aktualnie obecne są linie hodowlane – brytyjska i amerykańska.

Gdzie najlepiej kupić szczeniaka rasy Golden retriever?

Zakup psa rasy Golden retriever z hodowli to spory wydatek, dlatego powinien być dobrze przemyślany. Przede wszystkim, trzeba zdać sobie sprawę, że szczeniaki Golden retriever to nie tylko „piękne przytulanki”, ale także ogromna odpowiedzialność i poświęcenie ze strony właściciela. Jeśli już podejmiemy się zakupu psa, to należy tego dokonać jedynie w profesjonalnej hodowli; najlepiej tej posiadającej stosowne certyfikaty organizacji kynologicznej np. ZKwP / FCI. Zakup psa ze sprawdzonej hodowli znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia u zwierzęcia chorób genetycznych; daje nam pewność, że nie wpieramy fałszywych hodowli, gdzie psy są źle traktowane, a ich rozmnażanie przebiega w niewłaściwy sposób. Przy wyborze rasy warto też zapoznać się wcześniej ze specyficznymi dla każdej z nich wymaganiami i potrzebami. 

W jakim wieku najlepiej odebrać szczenię Golden retriever?

Moment odebrania szczeniaka rasy Golden retriever ma ogromne znaczenie dla dalszego rozwoju i funkcjonowania psiaka. Pies powinien pozostać przy swojej matce i rodzeństwie minimum przez okres 8 tygodni od momentu urodzenia; właśnie w tym czasie nabywa podstawowe wzorce zachowań i zdobywa wiedzę o otaczającym świecie. Dobrego hodowcę łatwo poznać po tym kiedy sugeruje odebranie szczeniaka, powinno być to ściśle związane z potrzebami psa. 

Szkolenie i trening Golden retrievera

Psy rasy Golden retriever to bardzo wdzięczny materiał do treningów, ponieważ są bardzo cierpliwe i uwielbiają nowe zadania od swojego właściciela. Szkolenia można wykonywać samodzielnie, albo zgłosić się po pomoc do behawiorysty czy psiego trenera. Treningi należy rozpocząć jak najszybciej, gdyż w początkowym okresie rozwoju pies nabywa właściwe wzorce zachować, uleganie zwierzęciu i rozpieszczanie niestety może przynieść złe skutki w przyszłości. Czynnikiem motywującym dla psa są oczywiście nagrody np. smakołyki po każdym poprawnie wykonanym zadaniu. Nie należy zapominać o regularnych spacerach, minimum godzinie dziennie, aby pies spożytkował swoje pokłady energii. Golden retrievery mają też skłonności do przybierania na wadze, tym bardziej ważny jest codzienny ruch połączony z treningami. 

Socjalizacja szczeniaka Golden retriever

Socjalizacja szczeniaka ma znaczący wpływ na właściwy rozwój psychiczny psa oraz jego interakcje z innymi ludźmi i zwierzętami. W tym czasie pies zdobywa wszystkimi swoimi zmysłami niezwykle cenne informacje o otaczającym go świecie (faktury, zapachy, warunki atmosferyczne, odgłosy) oraz uczy się poprawnego zachowywania i manifestowania swoich potrzeb. Właściciel w tym okresie przyjmuje rolę, w której pokazuje psu świat i nowe rzeczy, uczy go jak radzić sobie z wyzwaniami.

Opieka szczeniaka Golden retriever

Te niezwykle przyjazne psy są doskonałym wyborem niemal dla każdego. Golden retrievery cechują się dużym przywiązaniem do swoich właścicieli, potrzebują też dużo czułości i stałego kontaktu z ludźmi. Psiaki te są również bardzo inteligentne, cierpliwe i szybko się uczą, więc można z łatwością trenować je samodzielnie. O czym należy pamiętać opiekując się szczeniakiem Golden retriever.

Szczepienia szczeniaka

Szczeniak, którego zakupimy w profesjonalnej hodowli powinien mieć już za sobą pierwsze szczepienia i wizytę u weterynarza. Nie zwalnia to jednak z dalszego dbania o zdrowie pupila – konieczne są regularne wizyty u specjalisty i postępowanie według kalendarza szczepień przedstawionego przez weterynarza. Układ odpornościowy szczeniaka jest bardzo osłabiony, więc zapobiega to groźnym chorobom, nawet takim zagrażającym życiu psiaka np. parwowirozie. 

szczeniak golden retriever trening
Szczeniak Golden Retriever podczas zabawy

Karmienie szczeniaka?

Golden retrievery to bardzo duże łakomczuchy, które uwielbiają jeść. Warto postawić na wysokiej jakości karmę, która zawiera białko – miso – minimum 50 % zawartości oraz odpowiednio zbilansowane składniki odżywcze np. warzywa. Nie należy podawać psu jedzenia domowników, resztek itd., gdyż może mieć to dla niego zgubne skutki. Należy też ograniczyć kaloryczne przekąski. Bogata w składniki odżywcze karma wpływa pozytywnie również na wygląd charakterystycznej sierści. Częstotliwość karmienia szczeniaków jest większa niż psów dorosłych – małe psy potrzebują nawet 4 małych posiłków, podczas gdy dużym często wystarczą już dwa posiłki. Ta kwestia powinna być zależna od wagi psa i poziomu jego aktywności.

Zobacz również

Pielęgnacja szczeniaka rasy Golden retriever

Pielęgnowanie psa Golden retriever nie jest trudna i skomplikowana – wystarczy 1-2 razy w tygodniu wyczesać sierść np. szczotką tzw. pudlówką lub metalowym grzebieniem. Ten zabieg pozwoli pozbyć się z sierści zanieczyszczeń, liści oraz sprawi, że sierść będzie się odpowiednio prezentować. W okresie linienia należy zwiększyć częstotliwość wyczesywania psa. 

Kąpiel

Warto przyzwyczajać psa do regularnych kąpieli, aby stało się to dla niego przyjemnością, a nie powodem do stresu czy rozdrażnienia. Psa należy kąpać w pomieszczeniu, na zewnątrz jedynie latem w ciepłe dni. Do kąpieli należy używać specjalnego szamponu dla psów o długiej sierści, który jest delikatny dla skóry zwierzęcia, należy go dokładnie spłukać. Do osuszania psa, po wytarciu go ręcznikiem, można użyć suszarki, ale takiej z chłodnym nawiewem. 

Pielęgnacja paznokci

Jeżeli zauważymy, że nasz pies ma zbyt długie pazury, które naturalnie się nie ścierają, należy je skrócić stosując w tym celu obcinacz, który można zakupić w każdym sklepie zoologicznym. Przy wykonywaniu tego zabiegu pielęgnacyjnego trzeba wykazać się delikatnością i precyzją oraz nie przycinać pazurów zbyt głęboko. 

Pielęgnacja uszu

Golden retriever powinien mieć regularnie przeglądane uszy, ponieważ z uwagi na ich budowę często, zwłaszcza po spacerach mogą tam zostać np. liście czy trawy, często też zbiera się tam zbyt dużo wosku. Uszy psa trzeba czyścić delikatnie, najlepiej ligniną lub gazikiem jałowym. 

Opieka dentystyczna

W celu zapobiegania nadmiernego osadzania się kamienia nazębnego u Golden retrievera należy zapytać weterynarza o specjalny preparat do czyszczenia zębów dla psa np. w formie żelu oraz szczoteczkę. Pomocne w tym zakresie bywają również twarde gryzaki.  

Golden retriever – cena szczeniaka

Cena szczeniaka rasy Golden retriever z rodowodem ze sprawdzonej hodowli obecnie wynosi około 6 000 – 8 000 złotych i więcej.

Dodaj komentarz